Az Erdélyi Halottak napján (november elsején) úrvacsorás istentisztelet után az Emlékkert Kolozsvári régiójában tartottunk megemlékezést. Az elhunyt ősök neveit dr. Fazekas István lelkész sorolta fel az Erdélyi Gyülekezet tagjainak.

A szertartás a régi magyar protestáns istentisztelet hagyományait idézi meg, mikor áhítatok és zsoltárok kísérik a megemlékezőket a szeretteikhez vezető úton. Az Emlékkert nem csak családtagoknak hanem az Erdélyben élő szellemi élet kiválóságainak is mementójául szolgál: politikusok, egyházi méltóságok, költők, írók, tudósok nevei őrzik az “otthont” az Erdélyi Gyülekezet – Reménység Szigetén, amely 1989 óta fogad élőket s ad békességet az itt nyugvóknak.

A legtöbb emléktábla ebben az emlékkertben van elhelyezve, hiszen a történelmi Magyarország erdélyi szellemi nagyságait a kolozsvári házsongárdi temetőben helyezték örök nyugalomra.