Erdélyi Gyülekezet

A gyülekezet történetéből

• 1986 Augusztustól menekültek tömege érkezik Erdélyből. Szervezett segítségüket elsőként Németh Géza, a legismertebb ellenzéki református lelkész indítja el.

• 1990 Az Erdélyi Gyülekezet megalapítása.
  • 1992 Reménység Szigete („RemSzi”) néven karitatív, kulturális és oktatási központ létrehozása egy elhagyatott laktanya területén.
  • 1995 Meghal Németh Géza. Az új lelkész, Zalatnay István beiktatásával egyidejűleg csatlakozás a Királyhágómelléki Református Egyházkerülethez.
  • 1998 Isaszeg mellett Dányszentkirályon a gyülekezet első templomát együtt szenteli fel Tőkés László református és Tempfli József katolikus püspök.

• 1999-től Erdélyi Halottak Napja, melyből később megszületik az Erdélyi Emlékkert.
  • 2001-től évente egész éjszakás húsvéti vigília
  • 2006 A gyülekezet megkapja a Reménység Szigete nagyobb, négyhektáros részének tulajdonjogát.
  • 2008 Erdélyi Emlékkert felszentelése
  • 2011 Elkészül az altemplom, urnatemetővel és egy kopjafa gyűjteménnyel
  • 2012 A gyülekezet az új egyházi törvény alapján is önálló egyházként került bejegyzésre.
  • 2013-tól a karitatív munka kiterjesztése: kárpátaljai támogatások, cigánymisszió, a Magyar Támogatás a Szerbiai Migránskrízisben segélyakció elindítása. Eközben folyamatos építkezések: új ebédlő, vizes-blokkok, vendégszállás.
  • 2014 Kopjafa a 89-es forradalom áldozatainak.

Reménység Szigete

• A RemSzi a város közepén egy négy hektáros, ritkás, de állatokkal teli erdővel érintkező terület.
  • A templomépületben igen szép urnatemető van.
  • Emlékkertjében családi emléktáblák helyezhetők el az erdélyi temetőkben nyugvó szerettekre gondolva.
  • Gyűjteményeiből már most látogatható az egész Kárpát-medencét reprezentáló fejfa-gyűjteménye.
  • A vendégszálláson egyszerre 110 embert lehet elhelyezni, a Diákszállás pedig hosszabb időre tud egyetemistákat fogadni.

Hogyan segít a rászorulókon?

• Több, mint 50000 vendégéjszakát töltöttek betegszálláson határon túli betegek, mai áron 150 millió Ft ráfordítással (fele saját forrásból, fő partner: Segítő Jobb Alapítvány volt).
  • A határon túli támogatásban Erdély kiemelt, de újabban Kárpátalja is hangsúlyos a drámai helyzet miatt.
  • 5 éve van jelen a Cegléd Ugyer nevű cigánynegyedében, hogy normális életút nyíljon a gyerekeknek; eredmények: az iskola bábcsoportja országos bábos fesztiválon nyert, új, szociális munkás státusz létesült (partner a ROPE angol karitatív szervezet).
  • Elindult a Magyar Támogatás a Szerbiai Migránskrízisben segélyakció, mely rászoruló úton lévőket (főleg gyermekeket) és kárt szenvedett vajdasági gazdákat egyaránt segít (partner a Tóthfalusi Katolikus Plébánia és Magyarkanizsa Önkormányzata)

Mit tesz a kultúra terén?

• Alapelve, hogy egyenrangú, kölcsönös egymást gazdagító magyar-magyar kapcsolatokat kell teremteni.
  • Emlékkertjében 73 (a terv szerint 160) erdélyi személyiségnek van szöveges emléktáblája, részben arckép domborműve is.
  • Határon túli intézmények támogatására évi 3-4 millió Ft-ot fordít; a hozzá szorosan kötődő Legato Alapítvány pedig majdnem összes forrását.
  • Az egész Kárpát-medencében egyedi kopjafagyűjtemény mellett gazdag viselet- és érdekes képgyűjtemény van (főleg erdélyi festők vallásos témájú képei).

Aktuális tervek

• A protestáns istentiszteleti élet magújulásának segítése kiadványokkal, átvehető mintákkal.
  • A vendégfogadásban egyre több csend, nyugalom és természetes környezet.
  • Múzeum létrehozása a meglévő gyűjteményekből.
  • Korszerű konferencia-központ kialakítása.

Milyen a hitélete?

• Istentiszteleti élete hangsúlyosan épít a XVI-XVII. századi, „óprotestáns” magyar liturgiai hagyományokra;
  • Kiemelt alkalma a teljes éjszakás húsvéti vigília;
  • Az egyetlen magyar protestáns gyülekezet, ahol napi két-három napszaki áhítatot tartanak (partner a Zeneakadémia Egyházzene Szaka);
  • Nagyon fontos értéke az ökumenikus nyitottság.