You are currently viewing BESZÁMOLÓ A NÉMETH GÉZA NEMZETKÖZI TUDOMÁNYOS KONFERENCIÁRÓL

BESZÁMOLÓ A NÉMETH GÉZA NEMZETKÖZI TUDOMÁNYOS KONFERENCIÁRÓL

  • Post author:
  • Post category:Cikk

2026. május 30-31. között sikeresen lezajlott a Németh Géza Nemzetközi Tudományos Konferencia a Reménység Szigetén. A konferencia központi témája „Az igehirdetés” volt, különös tekintettel Németh Géza szolgálatára, örökségére és teológiai jelentőségére.

A Konferencia első napján került sor a Budafoki temetőben az immár három éve hazahívott Németh Áron Testvérünk síremlékének megáldására és ünnepélyes sírköavatására. Az esemény méltó emlékezésként szolgált, amelyen a jelenlévők közösen tisztelegtek Németh Áron emléke és lelki öröksége előtt.

A konferencia második napja ünnepi istentisztelettel vette kezdetét, amely lelki keretet adott a tudományos és emlékező programoknak. isten igéjét Prof. Dr. Karasszon István hirdette az 1Móz 29,9-12 alapján, hangsúlyozva a találkozás szépségét és fontosságát. Vannak jó és rossz találkozások. A találkozásokra készülnünk kell, s fontos, hogy a találkozásokkor a gesztusaink is megfelelőek legyenek, hiszen minden gesztusunk a belsőnkről is árulkodik. A Jézus Krisztussal való találkozásunk tesz igazán alkalmassá bennünket arra, hogy a másik emberel való találkozást is megbecsüljük.

Az istentiszteletet koszorúzás követte, amely során a résztvevők közösen fejezték ki tiszteletüket Németh Géza munkássága és szolgálata előtt. A délelőtti program részeként megnyílt „A Molnár Mária misszionárius élete és szolgálata” című kiállítás. A megnyitót Dr. Nagy Alice tartotta, aki bemutatta Molnár Mária missziós tevékenységének történelmi és lelki jelentőségét. A kiállítás a Sárospataki Református Kollégium Múzeuma által valósult meg, s köszönetet mondunk ezért Dienes Dénes professzor úrnak, Egeresi Gábor múzeum igazgató úrnak és Asztalos József úrnak a grafikai munkáért.

Az ünnepi ebédet követően Turucz Imola tartott előadást Hebe Kohlbrugge munkásságáról, „Senki meg ne vessen ifjú korod miatt” (1Tim 4,12) mottóval. Előadásában Hebe Kohlbrugge példáján keresztül vizsgálta a hitvalló helytállás, a szolgálat és a személyes felelősség kérdéseit. Ezt követően Erbach Viola mutatta be az ökumené helyzetét Ukrajnában, különös figyelmet fordítva a háborús környezetben működő egyházak együttműködésére, kihívásaira és lehetőségeire. A következő előadásban Cadena-Kóczian Viktória ismertette a Legato Alapítvány kutatási irányait és mérföldköveit, áttekintést adva az alapítvány szakmai eredményeiről és jövőbeli célkitűzéseiről.

A délutáni program egyik kiemelt előadását Prof. Dr. Kovács Ábrahám tartotta „Határkérdések. Török István, a hitvalló teológus és a református ébredési mozgalom” címmel. Előadásában Török István teológiai munkásságát, valamint a református ébredési mozgalommal való kapcsolatát elemezte. Ezt követően a résztvevők Németh Géza igehirdetését archív felvételről hallgathatták meg, amely személyes és közvetlen betekintést adott prédikációs stílusába, gondolkodásmódjába és lelkipásztori szolgálatába.

A konferencia záróprogramjaként kerekasztal-beszélgetésre került sor Németh Géza igehirdetői munkásságáról. A beszélgetés résztvevői Németh Zsolt, Dr. Németh Géza és Dr. Gonda László voltak, a moderátori feladatokat pedig Dr. Fazekas István látta el. A résztvevők személyes emlékeken, szakmai reflexiókon és teológiai megközelítéseken keresztül idézték fel Németh Géza személyiségét, szolgálatának jelentőségét és máig ható örökségét.

A konferencia egészét a keresztény hit, a tudományos igényesség, az igazságkeresés és a nemzeti felelősségvállalás szellemisége hatotta át, méltó emléket állítva Németh Géza életművének és az igehirdetés szolgálatának.

SOLI DEO GLORIA!